روی خط خبر

موضوع: تکنولوژی و فناوری اطلاعات منبع: شبکه
امتیاز: 5 5

مطلب با عنوان تردید در هوشمند بودن گوینده مجازی چینی از وب سایت شبکه shabakeh با درج لینک اصلی خبر نمایش داده شده است.

تردید در هوشمند بودن گوینده مجازی چینی

این گوینده خبر مجازی حاصل همکاری مشترک خبرگزاری شین هوآ و موتور جستجوگر Sogou است و به تازگی در کنفرانس جهانی اینترنت معرفی شده است. برخی از کارشناسان معتقد هستند که نمی توان این گوینده مجازی را یک گوینده خبر هوشمند دانست و در موردش اغراق شده است. ویل نایت از تکنولوژی ریویو معتقد است باید در استفاده از اصطلاح هوش مصنوعی در این کاربرد بیشتر دقت کنیم. به گفته او این گوینده مجازی ذاتاً هوشمند نیست بلکه با استفاده از برخی روش های یادگیری ماشینی، سعی شده است که حرکات چهره و گفتاری مشابه مجری انسانی داشته باشد و باید توجه داشت این روش ها، زیرشاخه ای از هوش مصنوعی بحساب می آیند. به عقیده نایت: « اگر این گوینده خبر مجازی، قادر به تجزیه و تحلیل گزارش های خبری و تماس های تلفنی بود و می توانست بر اساس آن ها متن خبری که می خواند را آماده کند، در آن صورت با دستاورد شگفت انگیزی مواجه بودیم ولی دستیابی به چنین ویژگی هایی، ( هنوز) فراتر از توانایی ماشین هاست».علی شفتی محقق روباتیک و هوش مصنوعی کالج سلطنتی لندن می گوید اگر چه ممکن است برای حالات چهره و صدای این گوینده دیجیتال از هوش مصنوعی استفاده شده باشد اما نمی توان خود این گوینده را هوشمند بحساب آورد. او می گوید:« در ساخت تصاویر و حرکات لب ها و صدای این گوینده از الگوریتم های هوش مصنوعی استفاده شده است اما اینکه چنین گوینده دیجیتالی را یک گوینده مبتنی بر هوش مصنوعی بدانیم ادعای بزرگی کرده ایم». به گفته شفتی، هوش مصنوعی تعریف روشنی ندارد و معمولاً به دستگاه ها و الگوریتم هایی اطلاق می شود که قادرند رفتار و اعمالی را انجام دهند که فقط از هوش انسانی برمی آید و یا در مواردی حتی فراتر از توان هوش بشری است. شفتی در مورد گوینده مجازی چینی می گوید: «عروسکی است که یک متن را اجرا می کند و آنرا نمی خواند». او ادامه می دهد: « من بعنوان کسی که در حوزه هوش مصنوعی و روباتیک مطالعه می کند معتقدم باید در معرفی هوش مصنوعی به عموم مردم بسیار دقت کنیم».به عقیده نایت: «نوشتن یک گزارش با بیان صحیح گفتاری، برای یک کامپیوتر کار بسیار دشواری است. قواعد گفتاری بسیار پیچیده و انعطاف پذیر هستند و ماشین ها به راحتی در این زمینه به اشتباه می افتند؛ چیزی که درمورد چت بات ها و نظایر آن ها شاهدیم». او AlphaGo گوگل را که موفق شد در بازی چینی Go بر انسان غلبه کند یکی از بهترین مثال های هوش مصنوعی می داند. با این حال اعتراف می کند : « AlphaGo نمی تواند بجز Go، بازی دیگری را انجام دهد. در صورتی که انسان قادر است آنچه در یک حوزه آموخته است را بطور کارآمدی در حوزه های دیگر نیز بکار ببرد».سخنگوی Sogou در مورد این گوینده مجازی به سی ان بی سی چنین توضیح داده است: « فناوری بکار رفته درAI Anchor ترکیبی از جدیدترین دستاوردها در زمینه شناسایی و تخمین تصاویر و همینطور ترکیب گفتار برای بازنمایی یک مجری مجازی است تا از نظر ظاهر و گفتار شبیه یک انسان واقعی باشد».

مطلب با عنوان تردید در هوشمند بودن گوینده مجازی چینی از وب سایت شبکه shabakeh با درج لینک اصلی خبر نمایش داده شده است و آپین در قبال محتوای اخبار هیچ مسئولیتی ندارد.

مطلب با عنوان تردید در هوشمند بودن گوینده مجازی چینی از وب سایت شبکه با درج لینک اصلی خبر نمایش داده شده است. جهت مشاهده جزئیات بیشتر به شبکه shabakeh مراجعه نمائید.

اخبار گوناگون