روی خط خبر

موضوع: تکنولوژی و فناوری اطلاعات منبع: شبکه
امتیاز: 5 5

مطلب با عنوان مطمئن باشید به ماه رفته‌ایم! از وب سایت شبکه shabakeh با درج لینک اصلی خبر نمایش داده شده است.

مطمئن باشید به ماه رفته‌ایم!

گروهی از محققان انویدیا با استفاده از کارت های گرافیکی RTX که به تازگی معرفی شده و موتور بازی سازی آنریل اینجین ( Unreal Engine 4 )، یکی از عکس های معروف مأموریت آپولو ۱۱ را بطور دیجیتال بازسازی کرده اند. در این آزمایش گرافیکی، نحوه تابش پرتوهای خورشید از پشت ماه نشین، بازتاب این پرتوها از سطح ماه و لباس آرمسترانگ و در نهایت برخورد به لباس آلدرین، شبیه سازی شده است. این گروه از شرکت انویدیا چهار سال پیش جزییات زیادی را در رابطه با صحنه ای که در این عکس دیده می شود جمع آوری کرده بودند؛ از خصوصیات خاک روی ماه گرفته تا میزان بازتابندگی مواد بکار رفته در لباس فضایی فضانوردان. در آن آزمایش گرافیکی، آن ها از پردازنده های گرافیکی مبتنی بر معماریMaxwell استفاده کرده بودند. انویدیا بر اساس شبیه سازی کامپیوتری جدیدی که با پردازنده های مبتنی بر معماری تورینگ انجام داده است، ادعای پیشین خود مبنی بر اصالت این عکس را تأیید می کند: « فضانوردان در این عکس فقط با نوری که از خورشید می رسد نورپردازی شده اند». سال هاست که برخی معتقدند این عکس در استودیو گرفته شده است و نوع نورپردازی به نظر جعلی می آید و چنین نورپردازی بر روی ماه، غیرممکن است.یکی از عکس های مربوط به مأموریت آپولو۱۱ که مورد تردید شکاکان است. این عکس، «باز آلدرین» را در حال پایین آمدن از ماه نشین به تصویر کشیده است.انویدیا عکس قدم گذاشتن انسان بر ماه را بطور سه بعدی بازسازی کرده تا با نمایش مجازی نورپردازی ثابت کند عکس های تهیه شده در مأموریت آپولو۱۱ جعلی نیستند.جنسن هوانگ ( Jensen Huang) مدیر ارشد اجرایی شرکت انویدیا در این باره می گوید: « ما می توانیم با استفاده از این نوع فناوری رندرینگ، فیزیک نور را شبیه سازی کنیم بطوریکه آنچه در صحنه های بازسازی شده می بینیم همانگونه که باید باشند به تصویر کشیده شوند». معماری تورینگ این امکان را به ما می دهد که مسیر هر پرتوی نوری را در صحنه دنبال کرده و بتوانیم در کامپیوتر بازتاب ها، سایه ها و حالات مختلف نورپردازی را با دقت زیادی بازسازی کنیم. انویدیا مدعی است که با فناوری پردازنده های گرافیکی RTX موفق به ساخت صحنه ای شده است که در صورت استفاده از رندرفارم های پرقدرت، ساخت آن هفته ها یا ماه ها زمان می برد.انویدیا در نهایت اینطور به شکاکان طعنه می زند: « دو احتمال وجود دارد؛ یا فرود آپولو۱۱ بر سطح ماه حقیقت دارد یا اینکه ناسا در آن سال به این نتیجه رسیده که رفتن به ماه کار بسیار دشواری است و در نهایت تصمیم گرفته یک ماشین زمان بسازد و فردی را به پنجاه سال آینده بفرستد تا یک پردازنده RTX انویدیا را بردارد (و با خود ببرد) »!

مطلب با عنوان مطمئن باشید به ماه رفته‌ایم! از وب سایت شبکه shabakeh با درج لینک اصلی خبر نمایش داده شده است و آپین در قبال محتوای اخبار هیچ مسئولیتی ندارد.

مطلب با عنوان مطمئن باشید به ماه رفته‌ایم! از وب سایت شبکه با درج لینک اصلی خبر نمایش داده شده است. جهت مشاهده جزئیات بیشتر به شبکه shabakeh مراجعه نمائید.

اخبار گوناگون