روی خط خبر

موضوع: تکنولوژی و فناوری اطلاعات منبع: ایتنا
امتیاز: 5 5

مطلب با عنوان محاسبات یا رایانش مه چیست؟ از وب سایت ایتنا itna با درج لینک اصلی خبر نمایش داده شده است.

محاسبات یا رایانش مه چیست؟

ایتنا- منظور از رایانش مه، ساختار رایانش غیرمتمرکزی است که در آن منابع از جمله داده ها و اپلیکیشن ها در موقعیت هایی منطقی بین منبع داده و فضای ابری قرار می گیرند. رایانش یا محاسبات مه با واژه هایی همچون «شبکه سازی مه» نیز شناخته می شود.

محاسبات مه یک زیرساخت توزیع شده است که در آن داده ها، محاسبات، ذخیره سازی و اپلیکیشن ها در محلی بین دستگاه های تولیدکننده داده و ابر پراکنده شده اند.هم محاسبات مه و هم محاسبات ابری، فضای ذخیره سازی، اپلیکیشن و داده را برای کاربران فراهم می کنند اما مه نزدیکی بیشتری به کاربر نهایی دارد و توزیع جغرافیایی وسیع تری دارد.به گزارش ایتنا از شماران سیستم به نقل از تک رادار، هدف از ایجاد محاسبات مه، ورود سرویس های تحلیلی پایه به لبه شبکه است که با این کار، با نزدیک تر کردن منابع رایانش به محل مورد نیاز، کارایی سیستم بالاتر می رود و مسافتی که داده باید در آن منتقل شود، کمتر می‎ شود و به همین خاطر است که سیستم عملکرد بهتری از خود نشان می دهد.اصل و ریشه محاسبات یا رایانش مه، همان رایانش ابری است و مثل رایانش ابری از داده، ذخیره سازی و اپلیکیشن برخوردار است و در یک محل خاص قرار ندارد.با استفاده از مدل رایانش مه، کاربر می تواند خدمات مورد نیاز خود را از ارائه دهنده خریداری نماید و در کنار آن از سیستم های ارتقاء و نگهداشت نیز بهره مند گردد.یکی از مزایای دیگر رایانش مه، این است که در هر نقطه از جهان می توان به آن دسترسی پیدا کرد. یکی از موارد استفاده رایانش مه، شبکه الکتریکی هوشمند است.این شبکه های هوشمند، تا حدودی دینامیک و پویا هستند و در برابر مصرف برق به صورت هوشمند عمل می کنند و در هنگامی که مصرف برق مقرون به صرفه نباشد، میزان تولید را کاهش می دهند.یک شبکه هوشمند برای داشتن کارایی، نیاز زیادی به داده مربوط به تولید و مصرف انرژی الکتریکی دارد.برنامه های اینترنت اشیاء نظیر شبکه حمل و نقل هوشمند یکی از موارد دیگری است که در آن از رایانش مه استفاده می شود.هر وسیله نقلیه می تواند بسته به جهت و سرعتی که دارد، یک بیت داده تولید نماید و این مقدار داده را به مه و سایر وسایل نقلیه ارسال کند.

مطلب با عنوان محاسبات یا رایانش مه چیست؟ از وب سایت ایتنا itna با درج لینک اصلی خبر نمایش داده شده است و آپین در قبال محتوای اخبار هیچ مسئولیتی ندارد.

مطلب با عنوان محاسبات یا رایانش مه چیست؟ از وب سایت ایتنا با درج لینک اصلی خبر نمایش داده شده است. جهت مشاهده جزئیات بیشتر به ایتنا itna مراجعه نمائید.

اخبار گوناگون