روی خط خبر

موضوع: لوازم جانبی کامپیوتر منبع: آفتاب نیوز
امتیاز: 5 5

مطلب با عنوان هندی‌ها سیاره شگفت انگیز و عجیبی کشف کردند که هر سال آن تنها 19.5 روز است! از وب سایت آفتاب نیوز aftabnews با درج لینک اصلی خبر نمایش داده شده است.

هندی‌ها سیاره شگفت انگیز و عجیبی کشف کردند که هر سال آن تنها 19.5 روز است!

سیاره شگفت انگیز و جالب توجهی به تازگی توسط ستاره شناسان هندی کشف شده که در فاصله نسبتا نزدیکی از زمین قرار داد و تنها در طول مدت تقریبی 20 روز، یک بار به دور ستاره میزبانش می چرخد! سیاره شگفت انگیز و عجیبی به نام “K2-236b” اخیرا توسط دانشمندان کشور هندوستان کشف شده که ویژگی های جالب توجه آن، توجه ...

نوشته هندی ها سیاره شگفت انگیز و عجیبی کشف کردند که هر سال آن تنها 19.5 روز است! اولین بار در گجت نیوز. پدیدار شد.

سیاره شگفت انگیز و جالب توجهی به تازگی توسط ستاره شناسان هندی کشف شده که در فاصله نسبتا نزدیکی از زمین قرار داد و تنها در طول مدت تقریبی 20 روز، یک بار به دور ستاره میزبانش می چرخد!سیاره شگفت انگیز و عجیبی به نام “K2-236b” اخیرا توسط دانشمندان کشور هندوستان کشف شده که ویژگی های جالب توجه آن، توجه ستاره شناسان را به خود جلب کرده است. این سیاره فراخورشیدی در فاصله 600 سال نوری از زمین قرار دارد و در کمال شگفتی، هر سال بر روی آن تنها 19.5 روز طول می کشد!البته موضوع کشف سیاره های فراخورشیدی آنقدرها هم عجیب و منحصر به فرد نیست و دانشمندان اعلام کرده اند که تاکنون 3786 مورد از این اجرام آسمانی در کیهان کشف شده است؛ به صورت کلی بسیاری از این سیاره ها به کمک داده های فضاپیمای معروف کپلر شناسایی شده اند و سیاره شگفت انگیز کشف شده توسط دانشمندان هندی هم بر طبق این اطلاعات مورد توجه قرار گرفت. همچنین بخوانید:تلسکوپ فضایی تس (TESS) ناسا با موشک اسپیس ایکس به فضا می رود با این تفاسیر ویژگی هایی مانند زمان گردش مداری کوتاه و ابعاد بزرگ باعث شده تا K2-236b که با نام دقیق تر “EPIC 211945201b” هم شناخته می شود، خبرساز شود. در مورد شناسایی این اجرام آسمانی محققان باید با بررسی های دقیق خود تعیین کنند که اطلاعات جمع آوری شده واقعا مرتبط با یک سیاره فراخورشیدی است، یا تلسکوپ مورد استفاده تنها یک ستاره دنباله دار یا جرم آسمانی سرگردانی را دیده است.در این مورد بخصوص هم محققان توانستند به درستی تایید کنند که سیاره شگفت انگیز مورد نظر یک شی آسمانی فراخورشیدی است که با جرمی حدودا 27 برابر زمین، به دور ستاره میزبانش گردش می کند.مقایسه ابعاد K2-236b و زمین؛ این سیاره شگفت انگیز حدودا 6 برابر از زمین بزرگ تر است.تیم مسئول این کار پژوهشی به سرپرستی آبیجیت چاکرابورتی (Abhijit Chakraborty) از آزمایشگاه PRL هند، با استفاده از رصدخانه این آزمایشگاه برای یک سال و نیم نور ستاره K2-236 که میزبان سیاره مورد نظر است را رصد کردند.محققان هندی به صورت مستقل جرم این سیاره شگفت انگیز را تخمین زدند و اعلام کردند که فاصله آن تا ستاره K2-236 حدودا 7 برابر نزدیک تر از فاصله بین زمین و خورشید است؛ بنابراین می توان گفت که دمای سطح این سیاره بسیار زیاد بوده و میزان آن حدودا 600 درجه سلسیوس برآورده شده است. احتمال وجود حیات بر روی چنین جرم آسمانی هم چندان زیاد نیست. همچنین بخوانید:ناسا کشف 95 سیاره خارج از منظومه شمسی را تایید کرد اما اهمیت پژوهش انجام شده علاوه بر جالب توجه بودن موضوع شکل گیری چنین سیاره های فراخورشیدی در فاصله ای بسیار نزدیک به ستاره میزبان، به توانایی های ستاره شناسی دانشمندان هندی مربوط می شود؛ این کشور در سال های اخیر تلاش های قابل تحسینی در حوزه کاوش فضای خارج از جو زمین داشته و در کنار ارسال ماهواره های گوناگون به فضا و حتی فرستادن کاوشگر به مدار مریخ، به جهانیان نشان داده که محققانش از دانش و امکانات کافی برای رقابت با آژانس های فضایی مطرح دنیا برخوردار هستند.جزئیات کشف اخیر در ژورنال “The Astronomical” منتشر شده است.منبع :sciencealert

مطلب با عنوان هندی‌ها سیاره شگفت انگیز و عجیبی کشف کردند که هر سال آن تنها 19.5 روز است! از وب سایت آفتاب نیوز aftabnews با درج لینک اصلی خبر نمایش داده شده است و آپین در قبال محتوای اخبار هیچ مسئولیتی ندارد.

مطلب با عنوان هندی‌ها سیاره شگفت انگیز و عجیبی کشف کردند که هر سال آن تنها 19.5 روز است! از وب سایت آفتاب نیوز با درج لینک اصلی خبر نمایش داده شده است. جهت مشاهده جزئیات بیشتر به آفتاب نیوز aftabnews مراجعه نمائید.

اخبار گوناگون