روی خط خبر

موضوع: تکنولوژی و فناوری اطلاعات منبع: دیجیاتو
امتیاز: 5 5

مطلب با عنوان روش اندازه گیری کیلوگرم تغییر می کند از وب سایت دیجیاتو digiato با درج لینک اصلی خبر نمایش داده شده است.

روش اندازه گیری کیلوگرم تغییر می کند

صد سالی می شود که پاریس خانه Le Grand K شده؛ یک بلوک فلزی که وزن دقیق هر کیلوگرم را مشخص می کند. در واقع هرچیزی، از ترازوهای آشپزخانه گرفته تا وزنه های باشگاهی مورد استفاده در سراسر دنیا برمبنای استانداردی ...

The post روش اندازه گیری کیلوگرم تغییر می کند appeared first on دیجیاتو.

اما علت پیشنهاد تغییر در سیستم بین المللی اندازه گیری یا SI که جامعه جهانی روز جمعه همین هفته به آن رای داد، این است که براثر گذر زمان این استوانه پلاتینیومی اتم ها و در نتیجه بخش اندکی توده خود را از دست داده است و به خاطر برخی فاکتورهای محیطی دیگر دقت سابق را ندارد.در واقع نسخه های مختلفی از Le Grand K در سرتاسر دنیا وجود دارند که صرفا هر ۴۰ سال یکبار با آنها مقایسه می شود و همین مدت طولانی باعث گردیده که اندکی از دقت کالیبره شدن آن کاسته شود. و هرچند که تغییر در جرم این استوانه ممکن است به اندازه یک مژه باشد اما حتی همین تغییر کوچک نیز پیامدهایی دارد. این تغییر مثلا در اندازه گیری یک کیسه شکر مشکل ساز نمی شود اما در علوم پیشرفته تری نظیر اندازه گیری دُز مواد دارویی می تواند خطرآفرین باشد.حالا با رایی که روز جمعه در جریان کنفرانس عمومی وزن ها و اندازه ها به تغییر این استوانه داده شد کیلوگرم احتمالا برای همیشه از نو تعریف می شود و این استوانه تا ابد بازنشسته میگردد.اما تعریف جدیدی که برای کیلوگرم ارائه شده براساس ثابت Planck مطرح شده؛ ثابتی که در دنیای طبیعی مشاهده شده و ذاتا غیرمتغیر است.البته اشاره کنیم که مقدار کیلوگرم تغییر نخواهد کرد و بازتعریف آن با کمک یک ثابت دیگر این اطمینان را به وجود می آورد که کیلوگرم همچنان قابل اعتماد است و اندازه گیری های دقیق تری در آینده به لطف آن صورت می گیرند.ثابت Planck رفتار ذرات و امواج را در مقیاس اتمی توصیف می کند و برپایه سه واحد استوار است: متر، کیلوگرم و ثانیه. از آنجا که متر و ثانیه براساس سرعت نور تعریف می شوند می توان از آنها برای تعریف یک کیلوگرم کمک گرفت.در مقابل نیز ثابت Planck با استفاده از ابزاری تحت عنوان ترازوی Kibble اندازه گیری می شود که نخستین بار توسط فیزیکدان شهیر Bryan Kibble ساخته شد.

مطلب با عنوان روش اندازه گیری کیلوگرم تغییر می کند از وب سایت دیجیاتو digiato با درج لینک اصلی خبر نمایش داده شده است و آپین در قبال محتوای اخبار هیچ مسئولیتی ندارد.

مطلب با عنوان روش اندازه گیری کیلوگرم تغییر می کند از وب سایت دیجیاتو با درج لینک اصلی خبر نمایش داده شده است. جهت مشاهده جزئیات بیشتر به دیجیاتو digiato مراجعه نمائید.

اخبار گوناگون