روی خط خبر

موضوع: ماشین های اداری منبع: دنیای کارتریج
امتیاز: 5 5

مطلب با عنوان چاپگر سه بعدی ایرانی! | مجله دنیای کارتریج از وب سایت دنیای کارتریج cartridgeworld با درج لینک اصلی خبر نمایش داده شده است.

چاپگر سه بعدی ایرانی! | مجله دنیای کارتریج

چاپگر سه بعدی ایرانی! این رویا در دنیای امروز چندان هم رویا نیست و با فناوری هایی مانند چاپگرهای سه بعدی کم کم شکل واقعیت به خود گرفته است. هر چند که هنوز طراحی و ساخت چاپگرهای سه بعدی در دنیا در گام های نخستین است اما یک طراح جوان ایرانی موفق شده است یک نمونه از آن […]

چاپگر سه بعدی ایرانی!این رویا در دنیای امروز چندان هم رویا نیست و با فناوری هایی مانند چاپگرهای سه بعدی کم کم شکل واقعیت به خود گرفته است. هر چند که هنوز طراحی و ساخت چاپگرهای سه بعدی در دنیا در گام های نخستین است اما یک طراح جوان ایرانی موفق شده است یک نمونه از آن را طراحی کند.حمید علیخانی ۳۳ ساله، ۱۲ سال است که انیمیشن می سازد و در طول این سالها بارها و بارها به این اندیشیده است که کاش از شخصیت ها و فضاهای انیمیشنی خود یک نمونه واقعی نیز داشته باشد و بتواند طرح های سه بعدی خود را از محیط رایانه به فضای واقعی بیاورد.او توانسته است این رویای خود را تحقق ببخشد و یک چاپگر سه بعدی طراحی کند که نه تنها تمامی شخصیت های انیمیشن های او بلکه هر طرح دیگر سه بعدی را نیز در دنیای واقعی می سازد.علیخانی که برای ساخت این چاپگر مطالعات زیادی انجام داده است در گفت وگوی خود با خبرنگار علمی ایسنا درباره آن توضیح داد: در دنیا چند روش برای ساخت چاپگرهای سه بعدی پیشنهاد شده است که هزینه های بالایی دارد. اما من به دنبال ساخت چاپگری بودم که در عین کارایی بالا و سادگی، هزینه پایینی داشته باشد.ویژگی های چاپگر سه بعدی ایرانیبه گفته علیخانی این دستگاه طرح ها را از نرم افزارهای سه بعدی دریافت می کند و آنها را با اندازه های دقیق و با دقت ۳۴ میکرون با پلاستیکی از جنس ABS می سازد. وی درباره دیگر ویژگی های این چاپگر گفت: اطلاعات رایانه از طریق SD Memory به این چاپگر منتقل می شود. این دستگاه در تمام طول مدت چاپ نیازی به ارتباط با رایانه ندارد و تمامی پردازش ها را به صورت مستقل انجام می دهد.ماده مصرفی در این چاپگر پلاستیکی به قطر سه میلیمتر است که ابتدا درمخزن دستگاه ذوب می شود و سپس به صورت لایه یی برای ساخت ماکت به کار گرفته می شود.به گفته این طراح جوان، چاپگر ساخته شده می تواند دمای ذوب پلاستیک را تنظیم و کنترل کند و با لایه گذاری آن، ماکت مورد نظر را بسازد. دقت ۳۴ میکرونی این دستگاه برای پلاستیکی که از آن برای ساخت استفاده می کند کمی زیاد است؛ به این معنی که این دستگاه توان چاپ با کیفیت بالا را دارد اما پلاستیک ABS گاهی پاسخگوی ساخت ماکت با چنین کیفیتی نیست.البته به دلیل اینکه ماکت به صورت لایه به لایه ساخته می شود ممکن است سرعت ساخت کمی طولانی به نظر برسد. به طور متوسط این دستگها برای هر ماکت ۱۰×۱۰ دو هزار لایه را بر روی یکدیگر قرار می دهد.کاربردهای چاپگرهای سه بعدی ایرانیعلیخانی درباره کاربردهای چاپگرهای سه بعدی نیز توضیح داد: این دستگاه برای ساخت قطعاتی که تنها به یک عدد از آنها نیاز است و ساخت قالب برای آنها مقرون به صرفه نیست، بسیار کارآیی دارد.چاپگر سه بعدی می تواند در رشته های مختلف از جمله رباتیک – برای ساخت نمونه قطعات با اندازه ها و شکل های مختلف، ساخت ماکت برای طراحی های معماری، ساخت سازه های مولکولی و تجهیزات آزمایشگاهی در شیمی، ساخت کاراکترها و فضاهای انیمیشن و مجسمه سازی کاربرد داشته باشد.علیخانی در این باره گفت: این دستگاه برای کارهایی که در آنها Ctrl+z وجود ندارد بسیار کاراست.منظور او از چنین کارهایی، فعالیت هایی مانند مجسمه سازی است که اولین اشتباه در ساخت شاید آخرین اشتباه باشد.

مطلب با عنوان چاپگر سه بعدی ایرانی! | مجله دنیای کارتریج از وب سایت دنیای کارتریج cartridgeworld با درج لینک اصلی خبر نمایش داده شده است و آپین در قبال محتوای اخبار هیچ مسئولیتی ندارد.

مطلب با عنوان چاپگر سه بعدی ایرانی! | مجله دنیای کارتریج از وب سایت دنیای کارتریج با درج لینک اصلی خبر نمایش داده شده است. جهت مشاهده جزئیات بیشتر به دنیای کارتریج cartridgeworld مراجعه نمائید.

اخبار گوناگون