روی خط خبر

موضوع: تکنولوژی و فناوری اطلاعات منبع: آفتاب نیوز
امتیاز: 5 5

مطلب با عنوان تصاویر شفق‌های قطبی از فضا از وب سایت آفتاب نیوز aftabnews با درج لینک اصلی خبر نمایش داده شده است.

تصاویر شفق‌های قطبی از فضا

شفق قطبی (Aurora) نورهای رنگین، زیبا و متحرکی هست که در آسمان قطب های زمین به خصوص قطب شمال بطور معمول از سپتامبر تا اکتبر و از مارس تا آوریل به رنگ سبز و در زمان طلوع خورشید به صورت قرمز کمرنگ دیده می شود. این پدیده بر اثر برخورد ذرات باردار بادهای خورشیدی و یونیزه شدن مولکول های موجود در یونوسفر زمین به وجود می آید.

شفق قطبی (Aurora) نورهای رنگین، زیبا و متحرکی هست که در آسمان قطب های زمین به خصوص قطب شمال بطور معمول از سپتامبر تا اکتبر و از مارس تا آوریل به رنگ سبز و در زمان طلوع خورشید به صورت قرمز کمرنگ دیده می شود. این پدیده بر اثر برخورد ذرات باردار بادهای خورشیدی و یونیزه شدن مولکول های موجود در یونوسفر زمین به وجود می آید. آفتاب نیوز : زیبایی فوق العاده شفق های قطبی باعث می شود که بسیاری به دیدن آن علاقمند باشند و یکی از موضوع های مورد توجه عکاسان بویژه کسانی است که به تصویربرداری های آسمان شب و پدیده های نجومی علاقه دارند.فضانوردان مستقر در ایستگاه های فضایی هم جزو مشتریان پر و پاقرص تماشای این منظره هستند و در زمان بروز پدیده شفق های قطبی، اکثراً دوربین به دست آماده می شوند آن را به ثبت برسانند. عکسبرداری از منظره زیبای شفق های قطبی در ایستگاه های فضایی سالیوت و میر به دلیل دریچه های محدود و کوچک چندان ممکن نبود و فضانوردان در صورت مواجه با آن بیشتر خود به تماشا می نشستند اما در مورد ایستگاه فضایی بین المللی بویژه بعد از اتصال دیده بان کاپولا در ۸ فوریه ۲۰۱۰ نه تنها کاملاً قابل رصد است بلکه می توان تصویرهای زیبایی از این پدیده آن هم نه از منظر زمینیان بلکه از ارتفاع ۴۰۰ کیلومتری تهیه کرد. کاپولا تقریباً ۳ متر قطر و ۱.۵ متر ارتفاع و شش پنجره جانبی و یک پنجره در سقف دارد.الکساندر کالری فضانوردی که تاکنون حدود ۷۷۰ روز از عمر خود را در مجتمع مداری میر و ایستگاه فضایی بین المللی گذرانده است می گوید گرچه تماشای این نورهای متحرک زیبا برای هر کدام از ما فضانوردان مسحورکننده است اما تقریباً همه فضانوردان علاقمند هستند با تصویربرداری از آنها، همه ساکنان زمین را در تماشا و لذت بردن از شفق های قطبی شریک کنند.آنچه می بینید عکس هایی است که سرنشینان ایستگاه فضایی بین المللی از شفق های قطبی تهیه کرده اند.منبع: ایسنا

برچسب ها:

مطلب با عنوان تصاویر شفق‌های قطبی از فضا از وب سایت آفتاب نیوز aftabnews با درج لینک اصلی خبر نمایش داده شده است و آپین در قبال محتوای اخبار هیچ مسئولیتی ندارد.

مطلب با عنوان تصاویر شفق‌های قطبی از فضا از وب سایت آفتاب نیوز با درج لینک اصلی خبر نمایش داده شده است. جهت مشاهده جزئیات بیشتر به آفتاب نیوز aftabnews مراجعه نمائید.

اخبار گوناگون