روی خط خبر

موضوع: تکنولوژی و فناوری اطلاعات منبع: یک پزشک
امتیاز: 5 5

مطلب با عنوان آیا واقعا پردازنده گیمینگ ۱۶ هسته‌ای و ۷ نانومتری سری جدید رایزن ای‌ام‌دی جایگزینی خوبی برای تراشه‌های اینتل است؟ از وب سایت یک پزشک 1pezeshk با درج لینک اصلی خبر نمایش داده شده است.

آیا واقعا پردازنده گیمینگ ۱۶ هسته‌ای و ۷ نانومتری سری جدید رایزن ای‌ام‌دی جایگزینی خوبی برای تراشه‌های اینتل است؟

تقریبا دو هفته پیش بود که شرکت AMD از سری جدید پردازنده های پرچم دار Ryzen 9 3900X در نمایشگاه کامپیوتکس ۲۰۱۹ رونمایی کرد. اکنون، نمایشگاه E3 به محلی برای تقابل دو ابرقدرت تراشه ساز دنیا بدل شده است و ای ام دی مشغول تبلیغ پر سروصدای پردازنده های نسل سوم رایزن خود است. مدیران ای ام دی می گویند «از امروز دیگر دلیلی برای […]

تقریبا دو هفته پیش بود که شرکت AMD از سری جدید پردازنده های پرچم دار Ryzen 9 3900X در نمایشگاه کامپیوتکس ۲۰۱۹ رونمایی کرد.اکنون، نمایشگاه E3 به محلی برای تقابل دو ابرقدرت تراشه ساز دنیا بدل شده است و ای ام دی مشغول تبلیغ پر سروصدای پردازنده های نسل سوم رایزن خود است.مدیران ای ام دی می گویند «از امروز دیگر دلیلی برای خرید پردازنده های اینتل وجود ندارد». ادعایی که بسیار تعجب برانگیز و سنگین است و باید در عمل ثابت شود.این شرکت در خلال رویداد Next Horizon Gaming قدرت پردازنده Ryzen 9 3950X خود را به نمایش گذاشت. پردازنده ای ۱۶ هسته فیزیکی و ۳۲ نخ پردازشی که قیمتی ۷۵۰ دلاری دارد. کلاک پایه این پردازنده گیمینگ ۳.۵ گیگاهرتز است ولی با اورکلاک تا کلاک ۴.۷ گیگاهرتز افزایش پیدا خواهد کرد.این پردازنده ۷ نانومتری از یک کش بسیار قوی ۷۲ مگابایتی سود برده و مصرف انرژی ۱۰۵ واتی با توان کار همه هسته ها دارد. این مشخصات بیشتر شبیه به پردازنده های ۳۲ هسته ای Threadripper این شرکت با همین قیمت هستند.پردازنده ۱۶ هسته ای Threadripper ای ام دی مصرف انرژی ۱۸۰ واتی دارد ولی پردازنده ۱۶ هسته ای اینتل از مصرف انرژی ۱۶۵ واتی سود می برد. هر دو جزو پردازنده های رده بالا و گیمینگ محسوب شده که روی مادربورده های بسیار گران قیمت نصب می شوند.اما مدیران ای ام دی در هنگام رونمایی و معرفی پردازنده های سری ۳ رایزن اعتقاد دارند این تراشه ها نه تنها ارزان تر و قدرتمندتر هستند؛ بلکه در چندوظیفگی سریع تر بوده چون هسته ای بیشتری دارند.خود تصاویر مقایسه ای ای ام دی نشان می دهد قدرت محاسباتی پردازنده های Ryzen 9 3900X با پردازنده Core i9 اینتل برابری و شانه به شانه است. یعنی آن طور هم نیست که ای ام دی می گوید قدرتمندتر و سریع تر هستند.ای ام دی می گوید این تراشه ها حدود ۴۰ درصد سریع تر و کارآمدتر نسبت به تراشه های ۷ نانومتری هستند. نسبت به نسل دوم تراشه های رایزن هم ۶۰ درصد بازطراحی جدید دارند و از ۱۵ درصد افزایش کارایی سود می برند.ارزان تر بدون نیاز به تعویض مادربورددر عمل، آن چه که از اجرای بازی های مختلف توسط پردازنده Ryzen 9 3950X در نمایشگاه E3 مشاهده شد؛ اگر اینتل و ای ام دی بتوانند یک بازی را با نرخ فریم یکسان اجرا کنند ولی در پخش ویدیوی گرافیکی بازی تراشه ای ام دی بهتر عمل می کند.حتی اگر فرض کنیم قدرت محاسباتی و کارایی تراشه های ای ام دی Ryzen 9 3950X و اینتل Core i9-9900K مشابه یکدیگر است و آن طور نیست که مدیران AMD ادعا می کنند؛ باز هم قیمت ارزان تر باعث می شود جایگزین مناسبی برای تراشه های اینتل باشد.افزون بر این، باید توجه داشت که هیچ یک از تراشه های ۱۶ هسته ای جدید ای ام دی در اندازه جدید عرضه نشدند و امکان نصب آن ها روی مادربوردهای رایچ AM4 وجود دارد.این شرکت با استفاده از یک طراحی ۱۲ لایه ای جدید برای افزودن هسته ها و اتصالات با معماری ۷ نانومتری، سعی کرده است اندازه تراشه را افزایش ندهد.ای ام دی همراه با هریک از پردازنده های جدید خود یک سیستم خنک کننده قدرتمند هم ارایه کرده است. همچنین، پردازنده های رایزن سری ۷ و ۹ با سیستم رنگ بندی RGB عرضه می شوند تا ترکیب رنگ هماهنگ شده ای با ماوس و صفحه کلید داشته باشند.شاید برای اولین بار در طول این سال های اخیر باشد که خبرنگاران حاضر در نمایشگاه E3 پیشنهاد می دهند پردازنده Ryzen 9 3950X را برای سیستم گیمینگ خود در خانه انتخاب خواهند کرد.منبع

مطلب با عنوان آیا واقعا پردازنده گیمینگ ۱۶ هسته‌ای و ۷ نانومتری سری جدید رایزن ای‌ام‌دی جایگزینی خوبی برای تراشه‌های اینتل است؟ از وب سایت یک پزشک 1pezeshk با درج لینک اصلی خبر نمایش داده شده است و آپین در قبال محتوای اخبار هیچ مسئولیتی ندارد.

مطلب با عنوان آیا واقعا پردازنده گیمینگ ۱۶ هسته‌ای و ۷ نانومتری سری جدید رایزن ای‌ام‌دی جایگزینی خوبی برای تراشه‌های اینتل است؟ از وب سایت یک پزشک با درج لینک اصلی خبر نمایش داده شده است. جهت مشاهده جزئیات بیشتر به یک پزشک 1pezeshk مراجعه نمائید.

اخبار گوناگون